reklama

7 miliárd alebo mýtus o premnoženosti

Nestačím sa diviť niektorým názorom sprevádzajúcich prekročenie počtu siedmych miliárd ľudí na tejto planéte. Komentáre sa nesú často v duchu toho, že ľudstvo je premnožené, veď už teraz máme hladomory, nehovoriac o stúpajúcej spotrebe neobnoviteľných zdrojov. Ilustračné fotky preplnených staníc a indických vlakov pritom treba brať naozaj len ilustračne, keďže 90% svetovej populácie obýva len 10% svetovej súše. Nejaké to teplé miestečko na svete sa teda ešte pre pár ľudí nájde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

Nedostatok potravín?

Reči o premnoženosti sú pochopiteľne úplným nezmyslom. Táto teória pochádza ešte z 18. storočia, keď ekonóm Thomas Malthus varoval pred hladomorom v Británii. Britská populácia totiž rástla exponenciálne, kým produkcia potravín, ako sa domnieval, porastie lineárne (a teda omnoho pomalšie). Samozrejme, žiadna katastrofa sa v tomto smere nekonala. Zatiaľčo niekoľko storočí dozadu pracovala v poľnohospodárstve drvivá väčšina obyvateľstva, v západnom svete sa tento počet zredukoval na približne 3% pracovnej sily. Zjednodušene povedané, 3% ľudí sú svojou prácou schopné nasýtiť niekoľkonásobne vyššiu populáciu, ako bolo 80% pracovnej sily schopnej uživiť pred pár storočiami. Umožnili to nové technológie a stúpajúca produktivita v pestovaní potravín. Keď si uvedomíme, že najväčší hladomor Čína zažila v časoch, keď mala populáciu o 50% nižšiu ako dnes, človek sa zamyslí, či je medzi hladomorom a veľkosťou populácie vôbec nejaká kauzalita.

Podľa OSN sa v súčasnosti na Zemi pestuje dostatok potravín na to, aby žiadny človek na planéte nemusel hladovať. Prečo je teda toľko regiónov vystavených problémom so základnými potravinami? V drvivej väčšine sa jedná buď o extrémne chudobné regióny alebo regióny zasiahnuté vojnou. Často kombináciou oboch. Zníženie ich populácie preto nič nevyrieši, keďže to nerieši príčinu problému. Iróniou je, že historicky by sme našli pozitívnu koreláciu skôr medzi rastom populácie a rastom životnej úrovne, ako naopak.

Kontrola pôrodnosti

Prečo sa teda tak horlivo razí ideológia premnoženia planéty? Pretože to otvára dosiaľ nepoznané možnosti v celosvetovej kontrole ľudského pokolenia. Treba si uvedomiť, že za problém sa tu označuje existencia človeka samotného. Zatiaľčo niekto v nemluvňati vidí novú nádej pre svet, ekoterorista v ňom vidí ďalšie haldy odpadu a CO2, ktoré toto indivíduum vyprodukuje. Zem tu už nie je pre človeka, ktorý by si na nej mal vytvoriť čo najlepšie podmienky pre život svoj a svojej komunity, ale naopak, stáva sa jedom tejto planéty, ktorú pred ním treba chrániť. V ekoslovníku sú teda otcovia a matky s viacpočetnými rodinami nezodpovední a nebezpeční extrémisti (nebezpečnejší ako Sulík), ktorí so svojimi malými faganmi odčerpávajú NAŠE vzácne neobnoviteľné zdroje.

Ak chceme tento problém riešiť, musíme ho samozrejme riešiť centrálne, a to riadenou pôrodnosťou - mladé páry budú chodiť na Úrad plánovaného rodičovstva pýtať si tehotenské povolenie. V prípade nelegálneho tehotenstva bude nasledovať nútený potrat a sterilizácia. Aby sa mladomanželia vyhli podozreniu z nelegálnych úmyslov, ženy by mali mať možnosť požívať antikoncepciu v prítomnosti úradníka z Ministerstva pôrodnosti. Ministerstvo lásky by tento proaktívny občiansky prístup určite ocenilo.

Rast svetovej populácie sa spomaľuje

Pohrebné reči o konci planéty treba brať s rezervou. Ľudia, ktorí ich šíria, často žijú z dotácií a grantov, ktoré by prestali dostávať v okamihu prasknutia bubliny apokalyptických vízií. A hľadať apokalyptické vízie je predsa len ľahšie ako si hľadať prácu. Apokalyptici navyše úplne zamlčiavajú fakt, že rast svetovej populácie sa spomaľuje. Je síce pravda, že siedma miliarda pribudla na svet približne rovnako rýchlo ako šiesta (12 rokov), ak by však pôrodnosť bola stále na rovnako vysokej úrovni, každá miliarda by pribúdala zákonite rýchlejšie. Toto sa však nedeje, práve naopak, podľa odhadov sa ôsmy miliardťan na Zemi nenarodí skôr ako o 15 rokov. To znamená, že pôrodnosť celosvetovo klesá.

Na záver si neodpustím poznámku k vyčerpávaniu neobnoviteľných zdrojov, ktoré budú podľa ekomaniakov čerstvo narodení ďalšie desaťročia drancovať. Niektoré zdroje sú možno neobnoviteľné, tajomstvo však tkvie v slove zdroje. Pred 200 rokmi bola napríklad ropa len čierna bezcenná horľavá tekutina. Fakt, že môže byť použitá ako zdroj na výrobu pohonných látok pre spaľovacie motory, musel niekto objaviť. A ako vieme, dôsledkom tohto objavu vzrástla životná úroveň dosiaľ v histórií nevídaným spôsobom. Nie je preto viera v ľudskú kreativitu a nových Einsteinov budúcich generácií rozumnejšia ako štátom riadené otrokárstvo a organizovaná genocída ľudstva?

Ján Dinga

Ján Dinga

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Z každého rožku trošku.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu